Něco o mě.

Kynologii se věnuji od roku 1974. Začínal jsem jako psovod hlídkové služby u tehdejšího SNB. Později jsem pokračoval jako tzv. výjezdový psovod. V roce 1979 jsem přešel do chovatelské stanice služebních psů Prackovice nad Labem jako kynolog. Od roku 1998 do konce roku 2011 jsem zde vykonával funkci vedoucího. V rámci své profesní praxe jsem absolvoval řadu odborných kurzů a školení. Na Policejní akademii jsem obhájil v roce 1997 bakalářskou práci na téma: Současnost a perspektivy využití služebních psů v činnosti kriminální policie se zaměřením na speciální pachové práce.

Dlouhodobě se zajímám o problematiku chování psů a jsem autorem několika povahových testů. Jsem rovněž spoluautorem zlepšovacího návrhu pro výcvik psů na výbušniny. Přibližně třináct let jsem spolupracoval se Zemědělskou univerzitou v Suchdolu v oblasti kynologie.

Od roku 1981 působím v kynologickém klubu Lovosice. V zájmové kynologii jsem prošel řadou funkcí od základní organizace až po krajskou úroveň. Byl jsem jedním ze zakládajících členů Dobrman klubu ČR, kde jsem několik let působil ve výboru klubu a mimo jiné jsem se podílel na tvorbě prvních chovatelských normativů klubu. Řadu let jsem vykonával funkci krajského poradce chovu pro plemeno Dobrman a působil jsem i jako posuzovatel svodů dorostu pro plemeno Německý ovčák. Byl jsem předsedou Okresní rady kynologie a členem Krajské rady kynologie Svazarmu za okres Litoměřice. Určitou dobu jsem vykonával i funkci místopředsedy tohoto orgánu. Později jsem byl místopředsedou Krajského výboru ČKS a více jak dvě volební období i jeho předsedou. V současné době jsem si kromě funkce předsedy lovosického cvičáku "ponechal" již jen funkci Okresního poradce chovu pro německé ovčáky.

20 let jsem choval dobrmany, postupně jsme měli tři chovné feny. Dodnes je pro mne toto plemeno "srdeční záležitostí". Chovali jsme doma také malé knírače a od roku 2001 jsem se vrátil k chovu německých ovčáků (postupně sedm chovných fen).

Se psy jsem složil do dnešního dne celkem 71 zkoušek (více ve vedlejším bloku). Jsem držitelem odznaku "Vzorný výcvikář I. stupně". Kromě dobrmanů, kníračů a německých ovčáků mám praktické zkušenosti i s výcvikem plemene boxer a malinois. Mám aprobaci figuranta II. třídy. V mateřské organizaci se věnuji převážně vedení kurzů pro začínající kynology.

Dá se říci, že jsem z jedné třetiny kynologický funkcionář, z jedné chovatel a z jedné výcvikář. Nejsem ani závodník, ani náruživý vystavovatel. Úplně mi stačí, když vidím, že někomu pomohla moje rada, případně pomoc.